Svet-Stranek.cz
Raci

Rak mramorový:

Rak mramorový


Latinsky:Procambarus sp. nebo Procambarus marble někdy chybně uváděn jako Procambarus fallax
Česky:Rak mramorový
Čeleď:Cambaridae
Původ:Georgia, Florida
Velikost:12~15 cm
Teplota:15 - 28° C
Kyselost:6 - 7.5 pH
Tvrdost:7 - 10° dGH
Popis:Šedá barva s nepravidelným mramorováním (skvrny, které mají bělostné a červené zbarvení), klepeta v dospělosti mají nádech do modra. 
Přenáší "račí mor" = plíseň 
Aphanomyces astaci
Potrava:Podrobný rozbor krmení.
Pohlaví:Neexistují samci, jenom samice. Rozmnožují se partenogenezí. Jde o způsob rozmnožování, při kterém se nový organismus vyvíjí bez oplození vajíčka. V tomto případě kladou diploidní samičky diploidní vajíčka, ze kterých vznikají geneticky identičtí jedinci. U tohoto druhu se v populaci samečkové nevyskytují.
Chov:Ve vodě bez chlóru, je pro raky jedovatý. Je dobré vodu nechat ustát, minimálně 24 hodin. Nebo převařit a nechat vychladnout. Je nevhodnějším druhem pro začátečníky. Tento druh raka je velmi odolné zvíře, ale přesto může onemocnět. Nejčastější jsou plísňová onemocnění. Raci nesnášejí akvarijní léčiva. Pokud má dostatek úkrytů, lze chovat více raků v jedné nádrži. Vydrží dokonce i s rybami. V případě amputace končetiny - např. během souboje nebo z důvodu špatného svlíknutí - opět během 3 svlékání končetina doroste, ale ne již do původní velikosti. Obývá spodní část nádrže. Neumí plavat, ale rád leze. Pozor tedy na nekryté nádrže. Dožívá kolem 2 až 3 let.
Odchov:"Samice" udržuje vajíčka pod zadečkem na nožičkách (pleopody). Ráčata se líhnou po 20-30 dnech. Někdy v tomto období rak moc nežere. "Samici" je někdy dobré odlovit, aby ráčata nesnědla. Ráčata měří kolem 4 mm a brzy se shánějí po potravě. Svlékají se už po 2 až 3 dnech. Největší ztráty jsou při svlékání. Úmrtnost je skoro 50% (kvůli kanibalismu). Dospělosti se dožívají kolem 5 měsíců.
Rozmnožování:U tohoto raka je rozmnožování parthenogenetické (všichni raci jsou samice schopné množení).