Svet-Stranek.cz
Raci

Rak modrý floridský:

Rak modrý floridský

Latinsky:Procambarus alleni
Česky:modrý (floridský) rak
Čeleď:Cambaridae
Původ:Florida (USA)
Velikost:až 20 cm
Teplota:22 - 27° C
Kyselost:6 - 7 pH
Tvrdost:7 - 10° dGH
Popis:Modrý rak (záleží ovšem na stravě), modré trny, bílé skvrny na krunýři, výrazná klepeta. Byli také vyšlechtěni raci v barvě od světle modré až zářivou tmavší modř.
Přenáší "račí mor" = plíseň 
Aphanomyces astaci, ale je na něj rezistentní.
Potrava:Podrobný rozbor krmení.
Pohlaví:Samice mají menší klepeta a větší zadeček, samci naopak. Foto
Chov:Pro chov se doporučuje nádrž od 100 l výše, dostatečně osazená rostlinami (slouží jako potrava). Akvárium by mělo mít dostatek úkrytů, voda odstátá minimálně 24 hodin, nebo převařit a nechat vychladnout. Voda jedině bez chlóru, je pro raky jedovatý. Nejčastější jsou plísňová onemocnění. Raci nesnášejí akvarijní léčiva. 
V případě amputace končetiny opět během 3 svlékání končetina doroste, ale ne již do původní velikosti. Je proto dobré vyhnout se soubojům a nestresovat raka v období svlékání. Rak krunýř sežere a načerpá tak látky ke stavbě krunýře nového. Nedostatek vápníku se u raka projevuje odpadáváním končetin, je třeba mu poskytnout stravu, která Ca obsahuje. 
Obývá spodní část nádrže. Neumí plavat, ale rád leze. Pozor tedy na nekryté nádrže. Rak modrý se dožívá kolem 2 až 3 let.
Odchov:Samice udržuje vajíčka pod zadečkem na zadečkových nohách (pleopody). Ráčata se líhnou po 20-30 dnech. Někdy v tomto období rak moc nežere. Vylíhlá ráčata jsou velká 3 mm až 0,5 cm, ihned se začínají shánět po potravě. Krmí se drobnou stravou - různými larvami atd. Malí raci potřebují hodně úkrytů, kam by se mohli v době svlékání krunýře schovat, v této době jsou raci nejzranitelnější a hrozí jim nebezpečí ze strany ostatních raků. Je žádoucí, aby byla samice odlovena od ráčat, jinak se stanou její potravou, samozřejmostí by mělo být dostatek úkrytů, kam by se ráčata mohla skrýt. Pohlavní dospělosti dosahují ve věku asi 6 měsíců. Největší ztráty jsou při svlékání. Úmrtnost je skoro 50% (kvůli kanibalismu).
Rozmnožování:Páření probíhá tak, že se sameček přiblíží zezadu k samici a klepety jí oťukává, pak jí chytí za klepeta a obrátí jí břichem vzhůru a dojde ke kopulaci. Po spáření je doporučeno oddělit samici od samce.